Psihološko savetovanje može pomoći u rešavanju konkretnog problema, pa samim tim traje kraće od psihoterapije.

Aktuelna životna poteškoća, konflikt, dilema može biti razlog da se obratite stručnjaku. Važno je da razumete  da ishod savetovanja neće biti direktan savet i da niko ne može i ne treba da donosi bilo koju odluku umesto vas samih.

Razgovor sa stručnjakom može Vam pomoći da određenu situaciju ili problem sagledate iz drugačijeg ugla, da bolje razumete osećanja koja se javljaju i kako ona utiču na Vaš stav i ponašanje u određenoj situaciji. Bolje razumevanje pruža Vam mogućnost da jasnije sagledate alternative i nađete rešenje koje je realno i najbolje za Vas u datim okolnostima.

U čemu se razgovor /savetovanje sa stručnjakom razlikuje od razgovora sa prijateljem?

Kada razgovarate sa članovima porodice ili prijateljima, možete se osetiti bolje ili podržano, u zavisnosti od spremnosti Vašeg sagovornika da Vas sasluša i kapaciteta da Vam pruži empatiju. Povratne informacije u ovom slučaju ograničene su na lično iskustvo sagovornika, i najčešće će tako i reagovati.

Naravno, lično iskustvo nije univerzalno primenljivo pa samim tim nekad može i dodatno da oteža, čineći da se osećate manje sposobnim, nezrelim, krivim i sl. Ponekad su naši bliski ljudi povezani sa problemom koji imamo, što je još jedna ograničavajuća okolnost. Bez namere da umanjimo vrednost prijateljskih i porodičnih veza, važno je da razumemo razliku u odnosu na profesionalno savetovanje.

Stručnjak, u ovom slučaju psiholog/psihoterapeut je objektivan, razgovor vodi profesionalno, koristeći svoja znanja i veštine, uz garanciju poverljivosti, i postupajući u najboljem interesu klijenta, na šta ga obavezuje profesionalna etika.