Individualna psihoterapija pomaže kod različitih psihičkih problema, poteškoća ili životnih kriza.

Koje su indikacije za psihoterapiju – kada je ona primenljiva?

Najčešći razlozi zbog kojih se klijenti javljaju za psihoterapiju:

  • – Anksioznost
  • – Depresija
  • – Psihosomatske tegobe i oboljenja
  • – Fobije
  • – Traume (Post- traumatski stresni poremećaj)
  • – Poremećaji ishrane
  • – Adikcije (bolesti zavisnosti)
  • – Seksualne disfunkcije
  • – Životne krize (raskid veze, razvod braka, bolest, gubitak bliske osobe, problemi u poslovnom okruženju, prolongirani stres i sl.)

 

Psihoterapija je primenljiva i kod osoba koje nemaju aktuelnih poteškoća u funkcionisanju, ali se osećaju nezadovoljno, usamljeno, zaglavljeno, preopterećeno, neshvaćeno. Motiv za rad na sebi je vođen željom da se oslobode stresa, ojačaju samopouzdanje, unaprede kvalitet odnosa sa drugim ljudima I kvalitet života uopšte.

Kako izgleda psihoterapija uživo?

Proces psihoterapije počinje tzv inicijalnom seansom. Inicijalna seansa je prilika za uzajamno upoznavanje, razmenu korisnih informacija i procenu mogućnosti za nastavak saradnje. Inicijalna seansa je uglavnom verbalna.

U toku razgovora, terapeut prikuplja informacije iz života klijenta, značajne za razumevanje problema sa kojim se javlja; pojašnjava klijentu sam proces psihoterapije i principe po kojima se on odvija. Deo razgovora posvećen je i očekivanjima koje klijent ima od terapeuta i psihoterapije, kao I ciljevima koje želi da postigne.

Na inicijalnoj seansi, klijent  takođe ima priliku da postavlja pitanja i dođe do informacija koje su mu potrebne za razumevanje psihoterapije.

Ishod inicijalne seanse može biti nastavak saradnje, ukoliko terapeut proceni da je problem sa kojim se klijent javlja indikativan za psihoterapijski pravac koji primenjuje. U tom slučaju, klijent i terapeut sklapaju Psihoterapijski ugovor. Terapeut može proceniti da je klijentu potrebna druga vrsta podrške i uputiti ga drugom stručnjaku. Klijent takođe procenjuje i donosi odluku o izboru terapeuta ili psihoterapijskog pravca, i jako je važno da se dobro informiše kako bi dobio najbolju moguću podršku.

U psihoterapijskog praksi klijenti se najčešće javljaju po preporuci.

Ukoliko se ne osećate dovoljno podržanim, ne odgovara Vam način rada ili nemate poverenja u terapeuta sa kojim radite, preispitajte svoj izbor i odluku, i potražite drugog koji će vam više odgovarati.

Psihoterapija se najčešće odvija kroz nedeljne seanse, u trajanju od 1 sata.

Nekim klijentima, u kriznim situacijama, potrebna je intenzivnija podrška, dok je drugima potrebno više vremena između seansi, kako bi integrisali iskustvo.

Dinamika susreta se prilagođava potrebama i mogućnostima klijenata.

Dužina trajanja psihoterapije nije unapred određena i razlikuje se kod različitih klijenata, u zavisnosti od ciljeva koje žele da postignu. Ciljevi se, u toku psihoterapije, mogu menjati. Nakon ublažavanja simptoma zbog kojih su se javili (npr anksioznosti ili paničnih napada), mnogi klijenti požele da rade na dubljem razumevanju sebe i svojih potreba, unapređenju odnosa koje grade sa drugim ljudima i slično.

Važan kriterijum napretka u psihoterapiji jeste procena samog klijenta.