Šta je psihoterapija?

Psihoterapija podrazumeva strukturisani proces, koji ima stručne, zakonske i etičke regulative. Proces vodi psihoterapeut, najčešće psihološke ili medicinske struke, koji je posebno edukovan iz određenog modaliteta psihoterapije.

Koja je razlika između psihologa, psihijatra i psihoterapeuta?

U praksi su česte nedoumice u vezi sa razlikama između navedenih zanimanja. Nekada se poistovećuju, a neretko je ovo nerazumevanje uzrok nerealnih očekivanja. Zato je važno razumeti razliku između psihologa, psihijatra i psihoterapeuta.

Psiholozi i psihijatri imaju različito obrazovanje- psiholog je stručnjak koji je završio studije psihologije, dok je psihijatar stručnjak koji je završio studije medicine i specijalizaciju iz psihijatrije.

Psiholog pretežno radi sa zdravim ljudima, dok se uži deo njegovog rada odnosi na ljude sa mentalnim problemima. Psiholog se bavi ispitivanjem psihičkih funkcija, procenjuje i daje stručan sud o njihovom stanju i razvoju. Psiholog može biti i psihoterapeut, ukoliko je dodatno edukovan za određeni modalitet psihoterapije. Psiholog nije lekar, ne prepisuje lekove.

Psihijatar je lekar, primenjuje medicinski model, uspostavlja dijagnozu, prepisuje odgovarajuću terapiju (lekove) u lečenju mentalnih poremećaja. Psihijatar takođe može sprovoditi psihoterapiju, ukoliko je edukovan za neki od modaliteta psihoterapije.

Čemu služi psihoterapija?

Svrha psihoterapije je promena stanja u kome se klijent nalazi, odnosno postizanje željene promene u zavisnosti od početno definisanog problema ili poteškoće.

Ciljevi psihoterapije mogu biti različiti. od tretmana psihičkih tegoba i simptoma poput anksioznosti, paničnih napada, fobija, psihosomatskih oboljenja, trauma, depresije I sl,; preko podrške u prevazilaženju životnih i razvojnih kriza (porodični problemi, problemi na poslu, gubici, bolest i sl) pa sve do potrebe za ličnim rastom i razvojem sopstvenih potencijala, kvalitetnijim i ispunjenijim životom.

Psihoterapija može biti inicirana i u slučajevima kada osećamo nezadovoljstvo i potrebu za promenom iako nismo u stanju da razumemo i definišemo uzroke svog nezadovoljstva.

Za primenu psihoterapije, važno je da bude ispunjeno nekoliko osnovnih uslova – da su smetnje zbog kojih se osoba javlja psihološki uzrokovane; da je osoba svesna potrebe za stručnom pomoći, motivisana da uz pomoć psihoterapije ublaži ili otkloni tegobe, i u stanju da o svojim problemima govori otvoreno i iskreno.