Telesna psihoterapija je posebna grana psihoterapije koja naglašava funkcionalno jedinstvo tela i psihe. U telesnoj psihoterapiji kombinuje se sistematski rad sa telom i psihom.

Terapijski proces ne podrazumeva samo razgovor, već aktivnost klijenta i psihoterapeuta. Kombinuju se raznovrsne verbalne i telesne tehnike, čime je proces brži i efikasniji. Korišćenje tela u psihoterapijskom procesu olakšava rad onda kada mehanizmi odbrane postanu jaki. Mapiranjem emocija i praćenjem proces u telu postepeno se radi na prepoznatom problemu.

Naš organizam je sistem koji predstavlja jedinstvo psihe i tela. Osnovna pretpostavka telesne psihoterapije je da je svako od nas kao dete, u toku vaspitanja, sputavan u izražavanju određenih osećanja koja nisu bila poželjna u sredini u kojoj smo odrastali – bilo da je to bes, strah ili bol ili neko drugo osećanje.

Tradicionalno, za dečake je karakteristično da potiskuju osećanje bola ili straha jer se ova osećanja smatraju neprikladnim (“Budi hrabar”, “Budi muško” i sl.) a za devojčice je karakteristično potiskivanje osećanje besa (“Budi fina, mirna, budi dobra devojčica i sl).

Blokiranje emocija je naročito izraženo u kriznim situacijama – tokom porodičnih problema i traumatskih događaja u detinjstvu. Za blokiranje ovih emocija je potreban veliki napor koji na telesnom nivou podrazumeva grčenje mišića i poremećaj u disanju. U početku je ovaj napor neizražavanja lakše uočljiv, dok je kasnije, u odraslom dobu, ovaj fenomen sve manje vidljiv.
Godinama nagomilavana emocionalna tenzija ne nestaje. Ona postaje hronična mišićna tenzija ili tenzija u organima koja može imati za posledicu brojne poremećaje.

Depresija, anksioznost, traume, seksualni poremećaji, najrazličitiji problemi fizičke i psihosomatske prirode poput migrene, bolova u kičmi, čira u želucu, kao i razni oblici zavisnosti indikovani su za telesnu psihoterapiju.

Telesna psihoterapija je dobar put i za one koji žele da unaprede svoj život , kapacitet za emocionalno i kreativno izražavanje, za zadovoljstvo, otvorenu komunikaciju i kvalitetne odnose sa drugim ljudima, iskren odnos prema sebi.

NA SEANSI TELESNE PSIHOTERAPIJE…

Prvih nekoliko seansi telesne psihoterapije se ne razlikuje mnogo od ostalih vrsta psihoterapije i svodi se na razgovor i upoznavanje sa klijentovim problemima i istorijom. Kasnije se prelazi i na telesne tehnike koje su veoma raznovrsne- mogu se raditi u različitim položajima (sedećem, stojećem ili ležećem) a podrazumevaju npr. vežbe disanja, ili vežbe izražavanja emocija kroz pokret i zvuk. Terapeut vodi klijenta kroz ceo proces i daje mu instrukcije i podršku da bi došli do rešenja problema. Izbor tehnika i dinamika procesa varira i zavisi od karakteristika samog klijenta kao i faze u kojoj se nalazi terapijski proces.